Bani De La Parinti - Obligația De întreținere » Întreabă Avocat

Bani de la parinti - Obligația de întreținere

Rox a întrebat 1 an în urmă

Bani de la parinti - Obligația de întreținere

Eu sunt minora mai am 2 luni si fac 18, mama e plecata din tara si sunt in custodia mamei. Eu stau in chirie platita de mama.
Mama nu doreste sa o mai plateasca.
Tata ii plateste mamei o suma micuta de bani aprox 100 lei lunar.

Eu vreau sa ma mut cu prietenul meu sau singura in alta chirie.

Pot sa imi oblig ambii parinti sa imi trimita lunar o suma de bani?

Am citit articolul 449 dar nu inteleg, ii pot obliga sa imi trimita bani pana termin studiile daca sunt inca minora?

Obligația de întreținere

Art. 499.  

(1) Tatăl și mama sunt obligați, în solidar, să dea întreținere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum și educația, învățătura și pregătirea sa profesională. 

(2) Dacă minorul are un venit propriu care nu este îndestulător, părinții au obligația de a-i asigura condițiile necesare pentru creșterea, educarea și pregătirea sa profesională. 

(3) Părinții sunt obligați să îl întrețină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăși vârsta de 26 de ani. 

(4) În caz de neînțelegere, întinderea obligației de întreținere, felul și modalitățile executării, precum și contribuția fiecăruia dintre părinți se stabilesc de instanța de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială.


Adaugă răspuns

2
+
15
=