Sfat Privind Ordinul Ministrului Sanatatii 1284 » Întreabă Avocat

Sfat privind Ordinul ministrului sanatatii 1284

Podar Radu a întrebat o lună în urmă

Sfat privind Ordinul ministrului sanatatii 1284

Buna ziua, ma numesc Radu si va contactez pentru un sfat privin urmatoarea situatie:
Sotia mea a fost internata la spitalul clunic judetean de urgenta cluj / ginecologie1  fiind nevoita sa faca o cezariana de urgenta la 28 de saptamani de sarcina, la internare i sa prelevat un test real time PCD cu rezultatul egativ, dupa 17 zile de la internare (fetita fiind la incubator) colega ei de salon prezenta simptome de gripa si a fost testata pozitiv, iar apoi mai multe paciente de asemenea inclusiv sotia mea au fost testate pozitiv luand virisul in spital, acum i se cere sa plece din spital pe motiv ca ce sa mai faca acolo ca tine patul ocupat . . . si ca oricum nu are lapte pentru copil.

In aceste conditii nu se aplica Ordinul Ministrului Sanatatii numarul 1284 ?  Citez:

"Art. 5 (1) In cazul copiilor internati in sectiile/compartimentele de terapie intensiva se asigura prezenta cu caracter permanent a unuia dintre parinti, daca se solicita acest lucru.
(2) In cazul copiilor pana la 14 ani internati in oricare dintre sectiile/compartimentele din unitatea sanitara se accespta prezenta unui apartinator permanent, daca se solicita acest lucru. "

Legea  nu face referire la mamele care alapteaza sau nu....... cat despre covid la contactat la ei in spital.

Va mulumesc anticipat pentru timpul acordat! Si astept cu nerabdare opinia sau sfatul dumneavoastra!


Adaugă răspuns

18
+
10
=