CERERE DE AJUTOR PUBLIC JUDICIAR RESPINSA IN TEMEIUL ART. 8 ALIN. (1) SAU (2) DIN O.U.G. NR. 51/2008 » Consultă Avocat

CERERE DE AJUTOR PUBLIC JUDICIAR RESPINSA IN TEMEIUL ART. 8 ALIN. (1) SAU (2) DIN O.U.G. NR. 51/2008

avocat bucuresti online
CERERE DE ACORDARE A FACILITATILOR LA PLATA TAXELOR JUDICIARE DE TIMBRU – PERSOANE JURIDICE ADMISA – ART. 42 ALIN. (2) SI (3) DIN O.U.G. NR. 80/2013
17 martie 2020
DECIZIE DE ANULARE A CERERII DE REVIZUIRE PENTRU NEMOTIVARE IN TERMEN - ART. 511 ALIN. (1)-(4) C. PROC. CIV. 1
DECIZIE DE ANULARE A CERERII DE REVIZUIRE PENTRU NEMOTIVARE IN TERMEN – ART. 511 ALIN. (1)-(4) C. PROC. CIV.
17 martie 2020

CERERE DE AJUTOR PUBLIC JUDICIAR RESPINSA IN TEMEIUL ART. 8 ALIN. (1) SAU (2) DIN O.U.G. NR. 51/2008

CERERE DE AJUTOR PUBLIC JUDICIAR RESPINSA IN TEMEIUL ART. 8 ALIN. (1) SAU (2) DIN O.U.G. NR. 51/2008

 

DOSAR NR. …

ROMANIA

INSTANTA… – SECTIA…

INCHEIERE

Sedinta din camera de consiliu din data de…

Instanta constituita din:

PRESEDINTE:….

GREFIER:…

 

Pe rol se afla solutionarea cererii de acordare a ajutorului public judiciar formulate de petentul…

La apelul nominal facut in sedinta camerei de consiliu nu a raspuns nicio persoana.

S-a facut referatul cauzei de catre grefierul de sedinta, care invedereaza obiectul cererii, faptul ca aceasta se solutioneaza fara citarea partilor, conform art. 15 din O.U.G. nr. 51/2008, precum si depunerea prin serviciul de registratura al instantei, in data de…, a unor inscrisuri in sustinerea cererii de ajutor public judiciar.

Instanta retine in pronuntare cererea de acordare a ajutorului public judiciar.

 

INSTANTA

 

DeliberAnd asupra cererii de acordare a ajutorului public judiciar, constata urmatoarele:

Prin cererea depusa in data de… de petentul…, acesta a solicitat acordarea ajutorului public judiciar sub forma scutirii de plata taxei judiciare de timbru in cuantum de … lei.

In motivarea cererii, petentul a aratat ca …,

In drept, au fost invocate dispozitiile…/cererea nu a fost motivata in drept.

 

AnalizAnd mijloacele de proba administrate in privinta cererii de ajutor public judiciar, instanta retine urmatoarele:

Potrivit art. 4 din O.U.G. nr. 51/2008 privind ajutorul public judiciar in materie civila, acest ajutor poate fi solicitat de orice persoana fizica, in situatia in care nu poate face fata cheltuielilor unui proces sau celor pe care le implica obtinerea unor consultatii juridice in vederea apararii unui drept sau interes legitim in justitie, fara a pune in pericol intretinerea sa ori a familiei sale.

Conform prevederilor art. 8 alin. (1) si (2) din O.U.G. nr. 51/2008, beneficiaza de ajutor public judiciar sub forma suportarii in intregime de catre stat, persoanele al caror venit mediu net lunar pe membru de familie, in ultimele doua luni anterioare formularii cererii, se situeaza sub nivelul de 300 lei; daca venitul mediu net lunar pe membru de familie, in ultimele doua luni anterioare formularii cererii, se situeaza sub nivelul de 600 lei, sumele de bani care constituie ajutor public judiciar se avanseaza de catre stat in proportie de 50%.

Legiuitorul a reglementat ajutorul public judiciar ca o masura prin care sa se asigure accesul efectiv si egal la justitie prin inlaturarea piedicii ce o constituie costurile procedurilor judiciare pentru persoanele care nu pot face fata cheltuielilor unui proces fara o pune in pericol intretinerea lor si a familiilor lor. Aceasta forma de asistenta acordata de stat nu este neconditionata, conditiile de acordare fiind prevazute de art. 7 – 14 din O.U.G. nr. 51/2008.

Instanta retine ca petentul realizeaza un venit mediu net lunar pe membru de familie de …., aspect ce rezulta din…

Din adeverinta nr… emisa de… rezulta ca nu realizeaza venituri impozabile pe raza … . /Conform certificatului de atestare fiscala nr. … eliberat de Primaria …, (numele partii)  figureaza in evidentele compartimentului de specialitate al autoritatii administratiei publice locale cu locuinta casa si teren intravilan si nu figureaza cu venituri din chirii, arenda, iar de la data de intAi a lunii urmatoare figureaza cu impozit in cuantum de … .

In cauza de fata, situatia financiara a petentului nu se incadreaza in situatiile reglementate in cuprinsul dispozitiilor art. 8 alin. (1) si (2) din O.U.G. nr. 51/2008.

Pentru motivele aratate, instanta va respinge cererea de ajutor public judiciar ca neintemeiata.

 

PENTRU ACESTE MOTIVE,

     IN NUMELE LEGII

DISPUNE:

 

Respinge cererea de ajutor public judiciar formulata de … cu datele de identificare… ca neintemeiata.

Cu drept de reexaminare in termen de 5 zile de la data comunicarii incheierii.          

Pronuntata in sedinta publica azi, … .

 

 

PRESEDINTE, GREFIER,

 
(nume si prenume, semnatura)
                               
(nume si prenume, semnatura)

 

 






 

Ai nevoie de consultanță juridică specializată?

Cu o experiență de peste 15 ani în domeniul juridic, echipa Consultant Avocat Online îți oferă asistență specializată și soluții eficiente, indiferent de complexitatea situației tale. Fie că ai nevoie de consultanță în dreptul muncii, drept commercial, consultanță fiscală sau alte domenii juridice, îți punem la dispoziție expertiza echipei noastre pentru a identifica cea mai bună strategie legală.


Persoane Fizice

„Toți oamenii sunt egali în fața legii, doar un avocat bun poate face diferența.”


Consultă Avocat Online


Persoane Juridice

Soluții juridice eficiente necesare în procesul decizional din cadrul oricărei companii.


Programează consultație