Se Poate Prescrie Redeventele Unui Contract De Chirie Balcon Propietate Personala

Se poate prescrie redeventele unui contract de chirie balcon propietate personala cu primaria daca a trecut 7ani?

avocati bucuresti online
Loteria Romana
11 decembrie 2017
avocat bucuresti online
Pensie Privata
13 decembrie 2017
Show all

Se poate prescrie redeventele unui contract de chirie balcon propietate personala cu primaria daca a trecut 7ani?

avocat pret

avocat pret

Se poate prescrie redeventele unui contract de chirie balcon propietate personala cu primaria daca a trecut 7ani?

Se poate prescrie redeventele unui contract de chirie balcon propietate personala cu primaria daca a trecut 7ani?

Mentionez  , contractul de chirie balcon cu primaria  a expirat in 2010 si in prezent am primit instiintare ca trebuie sa-mi reânnoiesc contractul  dar  trebuie sa platesc din urma redeventele pana in prezent cu dobanda aferenta , in tot acest timp am platit doar impozitul pentru balcon  fara sa-mi dau seama ca trebuie sa platesc si redeventele si sa-mi reinnoiesc contractul expirat in 2010. Va multumesc!

 

Bună ziua!

În primul rând, consultați prevederile contractului de închiriere, în legătură cu obligațiile de plată a redevenței, precum și condițiile de reînnoire a contractului.

În al doilea rând, puteți avea în vedere decizia nr. 1052 din 13 martie 2013 prounțată în recurs de Secţia a II-a civilă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care ÎCCJ stabilește că „Redevenţa datorată în temeiul unui contract de închiriere a unui bun ce face parte din domeniul privat al autorităţii publice locale, care a fost încheiat în aplicarea dispoziţiilor Legii nr. 50/1991, are natura juridică a unei chirii, neputând fi calificată drept creanţă fiscală în sensul prevederilor O.G. nr. 92/2003, întrucât nu rezultă dintr-un raport juridic fiscal, ci din convenţia părţilor reglementată de norme de drept privat.

Termenul de prescripţie aplicabil acţiunii având ca obiect o astfel de redevenţă este cel general prevăzut de art. 3 din Decretul nr. 167/1958, iar nu cel special prevăzut de art. 131 din O.G. nr. 92/2003.”

Notă: * În același sens sunt și deciziile nr. 390 din 1 februarie 2012, nr. 473 din 17 februarie 2009, nr. 2335 din 8 octombrie 2009 și nr. 1725 din 21 mai 2008.

** Decretul nr. 167/1958 privitor la prescripţia extinctivă a fost abrogat prin Legea nr. 71/2011 la data de 1 octombrie 2011, termenul general de prescripție rămânând același: 3 ani.

Avocat
Avocat
::: Consultă Avocat - Simplu, Rapid, Eficient ::: ## Avocat Online ::: ## Onorariu ::: ## Contact

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Consultă Avocat
Consultă Avocat
Simplu, Rapid, Eficient
Connecting...
Consultanță Juridică Specializată - Onorarii Flexibile, Echitabile
Simplu, Rapid, Eficient
:
:
:

Datele colectate sunt folosite pentru a vă contacta. Prin utilizarea serviciilor, sunteți de acord cu utilizarea cookie-urilor Politica de confidențialitate
Simplu, Rapid, Eficient
:
:

Datele colectate sunt folosite pentru a vă contacta. Prin utilizarea serviciilor, sunteți de acord cu utilizarea cookie-urilor Politica de confidențialitate
Această sesiune de discuții s-a încheiat.